Wikistanbul

From WIKISTANBUL
Jump to: navigation, search

Wikistanbul; İstanbul hakkında geniş bir çerçeveye sahip zengin bir çevrimiçi ansiklopedi olmayı hedefleyen bir Kent Vikisidir.

Amaçlarımız

  • Düzgün ve gelişmiş bir arayüze sahip, rahat okunabilen ve kullanılabilen bir site yapmak.
  • İstanbul'daki anıt ve yapıların herbirine kendi sayfalarını açıp, detaylı bilgi ve dökümanlarla zenginleştirerek onları internette bir ev sahibi yapmak.
  • Telefonların konum bulma özelliğini entegre ederek, insanların karşılarındaki yapının ne olduğu bir tıkla öğrenebilmelerini ve şehirde telefonlarıyla gezerken Wikistanbul'u bir rehber olarak kullanabilmelerini sağlamak. Böylece dolaylı olarak insanların çevrelerindeki değerlerin farkına varmalarını ve eserlerin bakımına/korunmasına gösterdikleri hassasiyeti yükseltmek.
  • Madde, döküman ve görselleri Mediawiki'nin güçlü kategorizasyon sistemiyle derleyerek, ilgililerin aradıklarına daha kolay ulaşmasını sağlayabilecek tasnif edilmiş bir koleksiyon oluşturmak.

SSS

Neden Vikipedi'de yazmıyorsunuz?

Vikipedi'yi; vandalizme açık ve içeriğin denetlenerek kısıtlanabildiği bir mecra olduğundan tercih etmedik. Kent Vikileri genelde de Wikipedia'ya uygun olmayan içerik barındırdığından, bağımsız platformlar olarak çalışıyorlar.

Wikistanbul'un finansmanı nasıl sağlanıyor?

Cepten:)

Bağlantılar